sobota, 9 lutego 2013

POLSKIE BAJDY O PODCINANIU SKRZYDEŁ

Sobota, niedługo Ekstraklasa. Na razie okazja by patrzeć na grę Polaków w .. Niemczech.
Śladów polskich tam sporo więc i jakieś emocje .

Dzisiaj 13:00 gra 2 Bundesliga Niemiec
  MSV Duisburg-TSV 1860 Monachium (przed tym meczem pozycje w lidze odpowiednio= Duisburg- 14, TSV -9).

Mecz ciekawy z wielu powodów.
Na boisku biega Wojtkowiak, na prawej obronie.
Pierwsze wrażenia z 1 połowy
- poziom realizacji transmisji TV nie gorszy niż z 1 Bundesligi
- telewizyjnym komentatorem meczu JEST KOBIETA !
- trybuny krzesełka-niebieskie na stadionie (jak w Poznaniu), bo barwy MSV Duisburga takie jak Lecha
  niebiesko/białe.
-widzów też tak samo, jak na meczu np. Lech-Pogoń, ok. 15 000, stadion pojemności- 31500 miejsc
-głośny doping cały mecz
- całkiem niezły stan murawy jak na luty
- o poziomie nie piszę, bo wiadomo że jest lepszy niż większości meczów Ekstraklasy.
-różnice  jednak między  1 a 2 Bundesligą widać .. to np. spora („ polska” ) norma podań niecelnych.
     No może nie wynika to z braku umiejętności lecz z gorszego „funkcjonowania”, nieporozumień.
     W każdym razie „piłka nie ucieka w aut” piłkarzom,  przy jej przyjęciu.
-tradycyjnie szybko i dużo biegający gracze, którzy na bank nie wyznają zasady „lepiej mądrze stać…”tak    popularnej w Poznaniu a wręcz mogą powiedzieć „ nam biegać nakazano!”.

Obrońca przyjmując piłkę pod swoją bramką i od razu  patrzy DO PRZODU !!!.
 Zagrań „ na liczbę podań na swojej połowie” niewiele. Gra „pchana do przodu”. Obowiązuje schemat : Bramkarz-Obrońca-Pomocnik tak różny do „preferowanego np. przez Lecha” Bramkarz-Obrońca-Obrońca- Bramkarz-Napastnik (po wykopie za polówkę). Przez co mniej walki „w powietrzu”, choć każdy rzut rożny to spore zamieszanie pod obu bramkami.
Skutek? Bramki w kolejności : 1-0, 1-1, niestrzelony karny w 40’ przez Duisburg (karny po ręce napastnika monachijczyków Kamary  przy rzucie rożnym, broni Kiraly) ,1-2 ( ta bramka w ostatniej sekundzie 1 połowy).
 Czyli „dzieje się”! I zapowiada to emocje w 2 połowie.

2 połowa
Większość to znana nam „gra na utrzymanie wyniku” jednak  nic w „motoryce” piłkarzy się nie zmienia. Bieg, bieg.
TSV ma kilka dobrych kontr, przeciwnik raczej „bije głową w mur”.
Kontry są niebezpieczne i mamy 1-3. Wygrywa TSV 1860 Monachium.
Ocena meczu?
No, poziom najlepszego meczu naszej Ekstraklasy. Bez żadnej przesady.
Patrząc na to spotkanie można śmiało powiedzieć – przejść do 2 Bundesligi z ligi polskiej TO NIE WSTYD ! Piłkarsko nieco lepsza , a przecież KASA na pewno większa i NA CZAS na koncie.
Teraz, po tym meczu już to wiem i nie będę się śmiał gdy polski ekstraklasowy piłkarz wybierze niemiecką 2 ligę.

O 15:30 Borussia-HSV Hamburg czyli „wytoczone ciężkie armaty” i gra „na poważnie”
1 połowa
Jak mówi komentator Borussia „jakby nie w sosie”. Jakby chciała wygrać najmniejszym nakładem sił, czego wybitnie nie ułatwiają hamburczycy.
Ogólnie działo się sporo
15’- Goetze i mając 100% niemiłosiernie pudłuje
16’ – GOOL Lewego po gigantycznym błędzie obrońcy HSV Westermana (reprezentant Niemiec)  1-0.
17’- GOOL Rudnevs po centrze kolegi. Piszczek nie upilnował rywala, dobre zagranie, strzał dołem przy prawym słupku z 4 metrów , z „nabiegu”. 1-1
20’- 100-tka Sona (Hamburg)
25’- co się nie odwlecze.. Son lutuje „z całej edy”, pięknie, w swoim stylu [warto poszukać tej bramki na YouTube]. GOOL i już mamy  1-2
32’- zamieszanie, faul, kotłowanina i .. Lewandowski wylatuje z boiska z czerwoną kartką.
47’- nieuznana bramka dla Borussii, był na spalonym Reus.

Ciekawe jest to co mówi komentator:  Patrząc na ławkę rezerwowych Borussia nie ma kim straszyć”. Uwierzycie? Taki klub?
 Trochę się to „nie mieści w pale”. Widać, że wchodząc na jakiś poziom europejskiego futbolu nie wystarczy mieć „słupy na ławce”. Borussia zmuszona grać w systemie o którym mówił kiedyś Klopp, czyli bez klasycznego napastnika typu Lewy. Z pomocnikiem [Bender) w miejsce lewego obrońcy [Schmelzer].
Czyżby „król był niekoniecznie kompletnie ubrany”?
Do tego w 10-ciu na 11-tu.
Ciekawe jak się to skończy?

2 połowa

Wyliczanka ciekawszych  minut byłaby mniejsza. Co ciekawe to najlepsze okazje do strzelenia bramki dortmundczycy mieli obaj środkowi obrońcy-Hummels i Santana i co ciekawe PO AKCJACH Z POLA.
Najważniesze były
59’- czerwona kartka dla Brumy ( HSV)
61’ – GOOL - bramka strzelona przez Rudnevsa na 1-3 ( druga w tym meczu, pierwsza nogą ta głową)
Potem „ciśnięcie”, wykopy po autach, bezsilność.
88’- GOOL- na dokładkę Son strzela na 1-4 ! No to pięknie.
Chyba jednak zasłużona wygrana hamburczyków. Ciekawe coby było gdyby… Lewy był na boisku.
To się jednak  oglądało.
 5 bramek. Dwie czerwone, dramaturgia, Polacy ( w tym Rudnevs) na boisku.
Rudnevs ma już 10 bramek ! Teraz widać kogo Lech „opchnął”. Mam satysfakcję, bo bardzo cenię i lubię Rudnevsa.

Nawiasem mówiąc to w obu meczach wgrała „gra do przodu”.
Nie zadowalanie się małym prowadzeniem  i „obrona Częstochowy”. Goscie ( TSV 1860 Monachium, HSV Hamburg) nic sobie nie robili z tego że wygrywają, dalej grali „swoje” co się opłaciło, strzelali gospodarzom aż miło.
Ciekawe też, że OBYDWA mecze zaczęły się od PROWADZENIE GOSPODARZY.  I jakoś „nic nie podcinało skrzydeł”(to też kolejne polskie debilne określenie).